- Domů - Odpovědět - Statistika - Registrace - Hledat -
Zakladni info: ShutterStock - fotolia - dreamstime - bigstock -

Mikrofotobanky - forum / Fotobanka ShutterStock /

ShutterStock - jak projít vstupní desítkou

. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 18 . 19 . >>
Autor Zpráva
jk
Člen
# Zasláno: 2 Bře 2007 01:44

Sebral jsem různé zkušenosti a komentáře z fór a zkusil z toho napsat takový návod

pro přijetí do ShutterStocku

Připomínky a další nápady jsou samozřejmě vítané

brebca
Člen
# Zasláno: 2 Bře 2007 09:20

fajn clanok, odkaz na magdinu fotku jedla nefunguje, asi tam ta fotka uz nie je :-)

magda
Člen
# Zasláno: 2 Bře 2007 10:24

Žádnou fotku jsem v poslední době ze SS neodstraňovala, tak by tam měla být :-) asi to je špatný odkaz.
Článek se mi také líbí. Těm, kteří stejně jako já neradi tráví čas úpravou fotek u PC bych ještě doporučila, aby fotili vždy na nejnižší ISO a dávali si pozor na správnou expozici. Pak to odšumování nebude většinou nutné.
Já jsem se na SS dstala s vánočními snímky - většina z té desítky byly detaily vánočních ozdob a zátiší.

shutterstock
Člen
# Zasláno: 2 Bře 2007 13:44

jak je to kdyz fotim do raw a pote upravuji .. take vznika sum ??? byt i nepatrny ?

brebca
Člen
# Zasláno: 2 Bře 2007 13:59

shutterstock
Sum zavisi od roznych faktorov, vznika aj ked sa foti do RAW (aj ked je mensi ako ako ked vyfotis to same do JPG) a od:
- vysoke iso
- dlzka expozicie...cim dlhsi cas, tym vacsi sum
- nespravna expozicia
- upravy napr. zosvetlovanie, viacnasobne pouzivanie filtrov atd.

Mist
Člen
# Zasláno: 2 Bře 2007 16:41

Já mám šum i z RAWu, z Nikonu D70s. Ale možná hraje roli i to , že nemám originální digi objektiv, ale mám kvalitní objektivy z analogu...

brebca
Člen
# Zasláno: 2 Bře 2007 16:46

Mist
myslim, ze pri sume nehra rolu objektiv, ale senzor. Typ objektivu ma vplyv iba na kresbu a detaily, co sa napr. pri menej kvalitnom objektive moze prejavit kostrbatostou hran, neostrych detailoch a pod. Samozrejme, pokial ma objektiv vysoku svetelnost, je mozne pouzivat nizsie casy, co zase znizuje cas expozicie a tym padom aj urc. sposobom aj sum.

jk
Člen
# Zasláno: 2 Bře 2007 17:05

Šum vzniká v senzoru. Pokus o stručné vysvětlení:

Základní typ šumu - každý elektronický obvod šumí, a to v závislosti na teplotě (čím tepleji, tím víc šumu). šumí i jednotlivé buňky každého senzoru, a protože každá barva náhodně, výsledkem je jednak náhodný šum v jase, tak v barvě. Nezávisí to na optice, lze se o tom přesvědčit exponováním rovnoměrně osvětlené zcela rozostřené plochy.

Závisí to samozřejmě na senzoru - velké senzory zrcadlovek jsou na tom lépe. Závisí to na délce expozice - za delší dobu se šum "sčítá".

Nastavení ISO - nastavuje se tím jakýsi "zesilovač", při vyšším zesílení se odpovídajícím způsobem zesiluje i šum.

Takže na začátku po sejmutí obrazu je šumu stejně, ať už je to RAW nebo JPEG. Rozdíly mezi RAWem a JPEGem jsou dané zpracováním ve foťáku/programu.

Tip: :-) pokud chcete obrázky bez šumu - tak fyzikálním zdrojem velké části šumu je skutečně teplota čipu. Takže pokud budete fotit fotoaparátem ochlazeným třeba na -40˚C, šumu ubyde! Astronomové, kteří potřebují fotit velmi dlouhé expozice a chytají při tom velmi málo světla, nemají žádné zázračné čipy, ktere by nešuměly, ale vcelku normální čipy ochlazené na teplotu kapalného dusíku.

shutterstock
Člen
# Zasláno: 2 Bře 2007 17:16

ono digitalni steny pouzivane treba pro velkoformatove kamery maji sve vlastni chlazeni (vetracek)

shutterstock
Člen
# Zasláno: 2 Bře 2007 17:22

ono digitalni steny pouzivane treba pro velkoformatove kamery maji sve vlastni chlazeni (vetracek)

Kolbis
Člen
# Zasláno: 7 Bře 2007 06:58 - Změnil/a: Kolbis

Přidám moji zkušenost. Ještě před dvěma týdny jsem nic o fotobankách nevěděl, v sobotu jsem se zaregistroval do ShutterStock (pro ID vyhověl i pas propadlý v roce 2005 - jen jsem oskenoval stránku s fotkou, napsal přes to vodotisk "Expired passport for ShutterStock registracion only" a zmenšil do hodně komprimovaného JPG) a včera večer jsem sesmolil 10 úvodních fotek a odeslal je.

Vsadil jsem vechno na originalitu. Tedy, že na fokách budou věci, které v americe nemají. Mariánský sloup v Blučině, hrad Pernštejn, Vaňkovka,... a doufal, že takové "pecky" budou chtít. Stejně jsem ale nevěřil, že projdu a tak jsem jako dvě fotky dal jen takové nic neříkající - lán obilí a koleje na železničním mostu.

Vyšlo to. 7 fotek prošlo včetně těch dvou a jsem členem. Naopak moji podle mne nejlepší fotku (ale s náznakem umění :o) nevzali.

Fotil jsem v EOS350D do RAW-u, ten jsem v Digital Photo Professional převedlo do TIFF. V Zoneru 9 jsem fotku drobně ořízl pokud to prospělo kompozici a odšuměl v NeatImage (pouštím ho jako plugin přímo v Zoneru) na default. I když je většina fotek focena na ISO100, tak přeci jen malý šum na obloze byl. Po odšumění už je obloha jak plechová, ztratily se i některé detaily, ale když to chtějí...

Takto získané obrázky jsem zmenšil v Zoneru na 2500x1666 bodů (těsně přes 4mpx při poměru stran 15:10) při doostřování 100% metodou supersampling a převedl do JPG. Bez EXIF-u s kvalitou na 95%.

http://www.shutterstock.com/gallery-91006p1.html

PS: Ale vůbec nevím, proč se jim nelíbily ty další tři fotky. Dá se to někde vyčíst?

Přidáno: Už jsem to našel. Všechny tři vyhodili kvůli blbému světlu - vyvážení bílé může být nekorektní. Jedna z těch fotek je černobílá :o).

ntr23
Člen
# Zasláno: 7 Bře 2007 07:54

Kolbis i ostatní>
Kdo máte Editorial fotky, jak se stahují? Jsou na tom dobře, nebo počet jejich stáhnutí je o dost menší.

Díky

Kolbis
Člen
# Zasláno: 7 Bře 2007 09:13

To ntr23: Zkušenost jak se co stahuje samozřejmě nemám. A abych se přiznal, tak ani netuším, proč se zrovna u Vaňkovky objevilo "Editorial Use Only - The use of this image may require additional rights". Vkládal jsem tuto fotku naprosto stejně jako ty ostatní. Umí to někdo vysvětlit?

ntr23
Člen
# Zasláno: 7 Bře 2007 11:30

Protože kdybys četl podmínky, tak na fotce se nesmí objevit žádná loga a značky. Pokud jsi jí nedával jako editorial, tak bych spíš myslel že ti ji odmítnout. Já jsem jednou posílal pet lahve vyrovnané v řadě a bylo na etiketě napsáno AQUA a oni to vzali jako značku té vody a zmítli mi ji.

shutterstock
Člen
# Zasláno: 7 Bře 2007 13:28

editorial fotky se prodávají méně .... ale pokud je fotka dobrá bude se prodávat i jako editorial .... ale je li to možné vyhýbal bych se tomu ....

Kolbis
Člen
# Zasláno: 7 Bře 2007 17:41

Rozumím, dík za vysvětlení.

bartus
# Zasláno: 8 Bře 2007 12:24 z IP 85.70.201...

Ahoj, jak je to s honorářem? Je třeba si zřídit nějaké speciální konto? Jak jste postupovali ohledně zasílání honorářů?

bartus
# Zasláno: 8 Bře 2007 12:30 z IP 85.70.201...

Sorry, špatná otázka ve špatném vlákně :-)

magda
Člen
# Zasláno: 9 Bře 2007 07:53

bartus - většina z nás používá tohle http://www.moneybookers.com/app/?l=CZ. Podrobnější informace najdeš tady http://www.mikrofotobanky.cz/2006060001-moneybooke rs-na-fotolia-a-shutterstocku.html

pista23
Člen
# Zasláno: 12 Bře 2007 22:56

Já jsem se zaregistroval, poslal jsem grafiku v rozlišení 4961 x 3508 při 300 Dpi, grafiku jsem poslal v neděli večer a kolem 21.00 hodiny mi došla na mail odpověď s tímto:

2851943 Rejected: Noise--Noise, film grain, over-sharpening, or artifacts at full size.
2851944 Rejected: Poor Lighting--Poor or uneven lighting, or shadows. White balance may be incorrect.
2851945 Rejected: Poor Lighting--Poor or uneven lighting, or shadows. White balance may be incorrect.
2851946 Rejected: Editing--Your illustration has rough edges.
2851947 Rejected: Poor Lighting--Poor or uneven lighting, or shadows. White balance may be incorrect.
2851948 Rejected: Poor Lighting--Poor or uneven lighting, or shadows. White balance may be incorrect.
2851949 Rejected:
2851950 Rejected: Poor Lighting--Poor or uneven lighting, or shadows. White balance may be incorrect.
2851951 Rejected: Poor Lighting--Poor or uneven lighting, or shadows. White balance may be incorrect.
2851952 Rejected: Noise--Noise, film grain, over-sharpening, or artifacts at full size.

Tak opravdu nevím, co si o tom mám myslet, ale hlavně mě zarazila ta rychlost odpovědi. Díky za odpovědi a hlavně vaše zkušenosti.

magda
Člen
# Zasláno: 13 Bře 2007 06:45

Ty máš šum i na grafice? Jak se ti to povedlo??? :-) Můžeš sem dát něco z toho na ukázku?

shutterstock
Člen
# Zasláno: 13 Bře 2007 07:26

Pista pokud grafiku vytvaris z fotografií .... sum tam zůstane .. ukazky te grafiky by me zajimali ... normalne kazdy projde ... tedy s grafikou

pista23
Člen
# Zasláno: 13 Bře 2007 14:57

Jak to sem mám upnout, klidně to nahodím.

jk
Člen
# Zasláno: 13 Bře 2007 17:18

pista23: jsou dvě možnosti
- nahrát to naprosto kamkoli na web, a sem pak vložit pomocí ikony obrázku
- poslat mailem na jk@mikrofotbanky.cz

pista23
Člen
# Zasláno: 13 Bře 2007 20:38

Dal jsem to sem, jsou to ty grafiky
http://www.fotolia.com/user/foto_index.php

ntr23
Člen
# Zasláno: 14 Bře 2007 06:15

pista>tohle bohužel nikdo kromě tebe neuvidí

pista23
Člen
# Zasláno: 14 Bře 2007 17:23

Sorry, to jsem si neuvědomil nahodím to někam jinam.

pista23
Člen
# Zasláno: 14 Bře 2007 18:28

http://www.mymovies.kvalitne.cz/

pista23
Člen
# Zasláno: 15 Bře 2007 18:45

Tak jsem stejné fotky poslal na fotolii a vzali je bez problému všechny.

shutterstock
Člen
# Zasláno: 16 Bře 2007 07:10

Obrazky popravdě dost o ničem ale že tam našli šum to se divim ...

. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 18 . 19 . >>
Vaše odpověď

upload fotografie

» Uživatelské jméno  » Heslo 

Kolik let trvala tricetileta valka? (cislo)

reklama