Informace

Mikrofotobanky - přehled z hlediska fotografa

Přehled mikrofotobank, jak se zaregistrovat, jaký je systém placení, vstupní požadavky.

Úvod k mikrofotobankám a informace vztahující se víceméně ke všem najdete v článku "Mikrofotobanky"

iStockphoto

iStocklogo Nejstarší mikro- fotobanka, loni jí koupila slovutná Getty Images. Zákazníci platí za jednotlivý download, 1.2$, 2.4$, ... nebo více dolarů, podle velikosti v pixelech.
Základní program: Jako fotograf dostanete 20% z ceny downloadu, to je 0.20$, 0.40$, 0.80$.
Požadavky na fotografie:U fotografií minimální rozlišení 1600 x 1200. Formát JPEG. iStockphoto bere i vektorovou grafiku a animace, požadavky se nedají nějak snadno popsat.
Zadávaní fotografií: Po registraci musíte projít "školením" a poslat 3 fotografie. Pokud projdou, bude přijatí, a můžete uploadovat, jinak musíte znovu zadat další 3 a proces se opakuje, dokud neprojdete. Doba opakovaných pokusů se liší, momentálně může jít až o týdny. Upload je možný pomocí webu, nebo speciálním programem pro Mac a Win. Po nahrátí každé fotky je třeba napsat klíčová slova, vyplnit kategorie a odeslat. Zadávání klíčových slov je náročnější a mnohem zdlouhavější než jinde, iStockphoto používá tzv. kontrolovaný slovník, takže u slov, která mají víc než jeden význam, musíte ještě dál vybírat.
Pokud byste chtěli prodávat vektorovou grafiku, proces přijetí ilustrátora je podobný, ale nezávislý. Kromě toho iStockphoto bere i video.
Platba: Šekem (min 100$), PayPal nebo Moneybookers
Subjektivní dojmy: Pěkný design, pěkné statistiky, slušný prodej fotek. Fotobanka nechává fotografovi dost málo. Nemám rád zadávání fotek (aplikace mi nefunguje, takže po jedné klikat na webu). Proces recenze je dosti pomalý. Velmi vhodné pro prodej vektorové grafiky.
vstup pro registraci

ShutterStock

ShutterStock logo Fotobanka funguje na principu předplatného. Zákazníci platí 159 dolarů / měsíc, a za to si mohou stáhnout 25 obrázků za den.
Základní program: Jako fotograf dostanete 0.25$ za každý download, po překonání hranice celkově vyplacené částky 500$, 0.30 za každý download. Zdá se to málo, ale díky systému předplatného jsou grafici motivovaní stahovat a stahují hodně. Nejen co zrovna nutně potřebují, ale i co by se jim mohlo hodit. A u některých velmi populárních fotografií se zdá, že si grafik občas stáhne pro radost wallpaper na pracovní plochu, jinak si u některých fotografií těžko představit komerční využití.
Požadavky na fotografie: Požadovaná je minimální velikost 4 megapixely. Formát JPEG nebo TIFF. Jsou přijatelné fotografie i vektorová grafika vyrastrovaná ve vysoké kvalitě do JPEGu. Pokud nejsou opravdu perfektní, tak jsou odmítané fotografie květin, psů a podobné, fotobanka je má údajně tato témata pokrytá víc než dobře.
Zadávaní fotek: Po registraci byste měli poslat 10 fotografií. Pokud z nich dostatečná část projde, bude přijatí, a můžete uploadovat. Jinak musíte měsíc čekat na druhou šanci - proto pozor, vyberte deset opravdu kvalitních fotografí, pokud možno na různá témata, a zcela minimálním šumem (doporučuji použít odšumovacího sftware). Můžete mít smůlu na editora se špatnou náladou - pokud pošlete monotématickou sérií, je větší riziko odmítnutí "šmahem" a vcelku. Pozor též na témata - v úvodní desítce bych radil neposílat nic moc zvlášť originálního, nebo divného - je to riskantní.
Upload je možný pomocí FTP (rychlé a pohodlné!), webu, nebo speciálním pluginem. Po nahrátí celé dávky stačí doplnit klíčová slova a odeslat. Fotobanka ověřuje snímek i správný popis.
Platba: Šekem (minimum 75$) nebo Moneybookers nebo PayPal. Subjektivní dojmy: Z pohledu fotografa moje neoblíbenější fotobanka. Jednak tam mám největší prodej fotografií (to se liší člověk od člověka), zadruhé snadné ovládání. Fotografie lze pohodlně nahrávat pomocí FTP, proces recenze je rychlý.
na ShutterStock je momentálně dost těžké se dostat - prostudujte sisamostatný článek o tom, jak projít na ShutterStock. I pokud fotografujete, možná bude lepší začít nahráním nějaké grafiky!
vstup pro fotografy

Dreamstime

dreamstimelogo.jpg Fotobanka má několik cenových programů. Jednak mohou zákazníci nakoupit "kredity" v hodnotě 1$ nebo méně v případě množstevní slevy, ale funguje i měsíční předplatné, podobn0 jako u shutterStocku. U obrázků s více než 100 staženími se cena zvyšuje na dvojnásobek.
Základní program: Jako fotograf dostanete 50% z každého prodeje, u p5edplatného 0.30$ stejně jako u ShutterStocku.
Požadavky na fotografie: Požadovaná je minimální velikost obrázku 3Mpx, formát JPEG. Pokud je fotografie schválená, je možné přidat i TIFF. Jsou přijatelné fotografie i vektorová grafika vyrastrovaná ve vysoké kvalitě do JPEGu. Fotobanka má poměrně přísná měřítka na témata - častým problémem je odmítnutí, protože podobných fotografií již má údajně fotobanka dost.
Zadávaní fotek: Upload je možný pomocí webu nebo FTP (rychlé a pohodlné!). Je možné mít klíčová slova v IPTC, jinak je možné po nahrátí dávky popisy a odeslat.
Platba: Šekem nebo Moneybookers
Subjektivní dojmy: Fotek na dreamstime mám méně fotografií než jinde, prodeje tomu odpovídají. Jinak design stránek je pěkný, při schvalování se zobrazuje odhad za jak dlouho přijde na fotografii řada. Lze doporučit.
vstup pro registraci

Fotolia

logo fotolia Fotobanka má základní cenový program podobný iStockPhoto. Základní ceny jsou podle velikosti fotografií, ale fotografové maji možnost nastavení změn.
Základní program: Jako fotograf dostanete 33% v případě neexkluzivního poskytnutí fotografie, 50% v případě exkluzivity. Prakticky tedy 0.33$, 0.66$ atd. - pozor ale, velikosti jsou nastavené jinak než u iStockphoto, takže ve stejném rozlišení je často obrázek na fotlii za 1$, zatímco na iStocku to odpovídá 3$. S rosoucím počtem downloadů se podíl odměny fotografa zvyšuje.
Požadavky na fotografie: Požadovaný je minimální rozlišení 1600x1200px, formát JPEG nebo TIFF. Jsou přijatelné fotografie i vektorová grafika vyrastrovaná ve vysoké kvalitě do JPEGu. Pokud nejsou opravdu perfektní, tak jsou odmítané fotografie květin, psů a podobné, fotobanka je má údajně tato témata pokrytá víc než dobře.
Zadávaní fotek: Upload je možný pomocí webu neboí FTP (rychlé a pohodlné!). Po nahrátí celé dávky stačí doplnit klíčová slova a odeslat.
Platba: Šekem nebo Moneybookers
Subjektivní dojmy: Fotobanka je pohodlná a rychlá, z hlediska prodejů ovšem zatím zaostává za předchozíma dvěma.
vstup pro registraci

BIG Stock Photo

BIG Stock photo Fotobanka prodává jednotlivé fotografie s výraznou množstevní slevou. Zákazník si koupí kredity v ceně podle množství, od 2.50$ při nákupu 1 kreditu po 140$ za 100 kreditů.
Základní program: Jako fotograf dostanete 0.50$ za každý download. To je jeden z větších podílů ve srovnání s konkurencí.
Požadavky na fotografie: Požadovaná je minimální šířka 600px. Taková fotka je ale špatně prodejná, fotografie s vyšším rozlišením se prodávají lépe.
Zadávaní fotek:Po registraci musíte vyplnit formální test a můžete uploadovat, sleduje se ale podíl zamítnutých fotek.
Platba: Šekem (min 50$) nebo PayPal.
Zkušenosti: Podle zkušeností fotografů z diskusního fóra jsou prodeje v současnosti uploadovaných fotek na BIG Stock Photo malé nebo žádné. Je asi lepší ušetřit čas a věnovat se jiným fotobankám.
vstup pro registraci

Další popisy budou následovat, zatím jen odkazy:

...pokud máte vlastní zkušenosti, neváhejte se o ně podělit ve fóru!
Ulož na del.icio.us pošli na vybrali.sme.sk (článek nepravidelně updatován, posl. 11.11.2007)

| Autor: administrator | Vydáno dne 02. 12. 2007 | Počet komentářů: 117 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledávání

Vyhledat

Mikrofotobanky.cz - fotobanka pro každého.
Reklama Kontakt